PROČ SE STÁT VEGANEM 1/3 – Životní prostředí

Zdravím Vás u prvního neúvodního článku! 😀 Toto téma bude opět rozděleno do více článků, poněvadž je hoooodně rozsáhlé. Články budou celkem 3, protože bych se chtěl věnovat třem (pro mě) hlavním důvodům, kvůli kterým se stát veganem. Jste zvědaví? Čtěte dál! 🙂

Životní prostředí

Klasické konvenční stravování má obrovské následky na znečištění životního prostředí. Ale jak je to jenom možné? Vždyť nejvíce se na tom přeci podílí doprava, těžení ropy apod. To je pravda, ale omezit toto chování, kterým žije celá společnost nejde jen tak ze dne na den a musí se vymýšlet různé složité plány na elektromobily, ekologičtější těžbu atd. Když se však podíváme na to, kolik procent na ničení životního prostředí díky produkci CO2 má živočišné zemědělství, zjistíme, že je to cca 18%. To je skoro 1/4 (25%)! Pouze živočišná produkce… to je celkem vysoké číslo. Ale co je důležité, je to, že toto číslo může snížit každý z nás a nemusí zrovna vymyslet geniální plán. Stačí se stát veganem.

Pravá tvář živočišného zemědělství

Potrava

Žijeme v době, kdy místo toho, abychom vypěstované potraviny jedli, tak je radši dáváme pro výkrm hospodářským zvířatům. To samé platí pro vodu. Například pro vyprodukování 1 kg hovězího je potřeba cca 15 000 litrů vody. Pro porovnání, na 1 kg brambor je potřeba 500 litrů a pro 1 kg obilí 450 litrů. Z toho vyplývá, že za 15 000 litrů vody můžeme vyprodukovat 1 kg hovězího, nebo 30 kg brambor, nebo 33,3 kg obilí. Posuďte sami, z čeho se člověk více nají… Dále k výrobě 1 kg masa (obecně), je zapotřebí cca 10 kg plodin. Takže my dáme dobytku 10 kg plodin, které bychom mohli přímo konzumovat, abychom následně dostali z dobytka 1 kg produktu, který můžeme sníst. Zní to docela logicky, ne? (řečnická otázka – pro správné pochopení)

Znečištění

Takto to většinou vypadá, ale pod
zemí, aby to nebylo na očích

Dobytek, který je neustále krmený, samozřejmě produkuje odpad. Produkuje ho v takové míře, že jen v USA vyprodukuje cca 53 000 kg výkalů každou vteřinu. Tento odpad se musí někam bezpečně uklidit, ale není kam. Takže se výkaly dostávají do spodních vod a zamořují obrovské množství pitné vody. Následně výkaly putují do oceánů, kde ničí podmořský život. Ale o tomhle nikde ve zprávách neuslyšíte. Moderní jsou odpadky, ropa apod. Tím nechci ubírat na důležitosti ostatních faktorů. Všechny jsou důležité, jen tento souvisí s živočišným zemědělstvím, se kterým souvisí daleko více faktorů ovlivňujících životní prostředí. Je třeba podotknout, že plodiny neprodukují žádný odpad, který by zamořoval vodu. Jak řekl Gary Yourofsky:“ Spinach doesn’t shit! Broccoli doesn’t shit!

Kácení deštných pralesů

Trefný obrázek znázorňující plíce
tvořené lesy, které jsou postupně ničeny

Kácení deštných pralesů (plic planety), které vdechují CO2 a vydechují kyslík je tak rychlé, že se každou vteřinu vykácí rozloha o velikosti fotbalového hřiště. To se děje kvůli tvorbě palmových plantáží, pro chov dobytka a pěstování sóji, která jde pro výkrm dobytka. Pokud to půjde takto dál, je možné, že za cca 10 let můžou zcela zmizet deštné pralesy. Kromě toho, že nám poskytují kyslík nutný pro život, tak nám poskytují i spojení se Zemí. Zkuste si někdy udělat výlet do lesů. Můžete zde krásně cítit klid, svěží vzduch a vidět zvířata, pro které je les nejnutnější k přežití. Nejen pro ně, ale i pro nás je velice nutný k přežití. Možná jsou lesy káceny cíleně, aby nám byl odebrán veškerý kontakt s přírodou… Každý nad tím přemýšlí jinak.

Nadměrný rybolov (overfishing)

Oceány jsou neuvěřitelně rychlým tempem vylovovány. Téměř 3/4 všech oblastí, kde se dá lovit, jsou vyčerpané. Rybolov probíhá tak, že jezdí obrovské lodě s gigantickými sítěmi, které vyloví vše, co jim přijde do cesty. A to úplně vše. Ničí korálové útesy, vylovují delfíny, velryby, želvy, žraloky apod. kteří nejsou užiti ke spotřebě, ale jsou pouze zabiti výlovem. Oceány jsou vylovovány takovým tempem, že se nestíhají obnovit. Ne nadarmo se říká, že když oceány umřou, my umřeme také…

Žádné ryby, žádná budoucnost

Vždy, když se o těchto problémech rozepíši a zjišťuji si nová fakta, naštve mě to – kulantně řečeno. Proto je článek možná psaný trochu pesimistickou formou. Ale je psaný tak, jaká je realita. Není lehké přijmout věci takové, jaké jsou a podívat se pravdě do očí. Je daleko jednoduší přehlížet realitu a dělat, že se nic neděje. Lidi se však pomalu probouzejí a začínají konat, takže věřme v lepší zítřky! 🙂

Doufám, že Vám článek trochu rozšířil obzory a poodhalil zatím pouze jeden vážný důvod, proč se stát veganem. Další článek se bude věnovat etickému důvodu veganství.

Děkuji Vám za přečtení! Pokud máte jakékoliv dotazy či názory napiště je do komentářů 🙂 přeji krásný zbytek víkendu!

!!!!!

 

Když už je Vám pravda odhalena, neutíkejte od ní, ale
přijměte ji a chovejte se podle toho.
Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s